W ramach współpracy Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Giżycku z wydziałem filologii angielskiej na UWM w Olsztynie powstał wywiad z nauczycielami języka angielskiego. Refleksje spisała doradca metodyczny z języka angielskiego Edyta Organek. Warto przeczytać przed zakończeniem roku szkolnego 2023/2024 - polecamy.

Impresje (prawie) na koniec roku 2023/24

Edyta Organek [EO]: Rok szkolny powoli się kończy i pomyślałam, że warto byłoby porozmawiać o tym, co się wydarzyło i spróbować to podsumować. Dajecie jeszcze radę?

Marta Szewczak [MS]: Ja tak, ale widać, że uczniowie są już zmęczeni. Od pewnego czasu gonią z różnymi zaliczeniami, poprawami, i czasem wydaje się, że przychodzą do szkoły tylko na kolejny test czy sprawdzian. Zresztą sami często mówią o tym, ile mają w tygodniu testów, a ile kartkówek, kto musi poprawić ocenę, itp.

Czytaj więcej: Impresje (prawie) na koniec roku 2023/24

Serdecznie zapraszam na szkolenie wszystkich zainteresowanych wychowawców, nauczycieli, pedagogów, psychologów i innych specjalistów.
Temat szkolenia: Zasady tworzenia narzędzi do diagnozy funkcjonalnej ucznia.
Termin:25.04.2024r. godz. 16:00
Miejsce: PORE Giżycko (sala biblioteki).
Prowadzący: Katarzyna Łatacz doradca metodyczny kształcenia specjalnego

Konkurs języka niemieckiego DEUTSCH IST IN
Wzorem ubiegłego roku, w dniu 10 kwietnia 2024 w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Giżycku, przeprowadzony został II Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego DEUTSCH IST IN w kategorii szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Organizatorem przedsięwzięcia oraz fundatorem nagród dla laureatów konkursu jest Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Giżycku/Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.
Cele konkursu to przede wszystkim kształtowanie umiejętności lingwistycznych i komunikacyjnych, promowanie pracy szkół i nauczycieli oraz umożliwienie uczniom pokazania swoich mocnych stron.
W zmaganiach wzięło udział 21 uczennic i uczniów z giżyckich szkół. Ich zadaniem było rozwiązanie testu leksykalno – gramatycznego zawierającego w zależności od typu szkoły 75 lub 100 pytań. Wiedza uczniów nagrodzonych, szczególnie szkół ponadpodstawowych, okazała się bardzo wyrównana. Laureaci zdobyli następujące ilości punktów: 99/100 - 1. miejsce, 98/100 - 2. miejsce i 88/100 – 3. miejsce.
Zwycięzcy konkursu:
1. kategoria szkół podstawowych

I miejsce: Piotr Jabłoński, SP Wilkasy

II miejsce: Gracjan Kramarz, SP Nr 7 Giżycko

III miejsce ex aequo Aleksandra Harasimowicz, SP Nr 2 Giżycko i Wiktor Kopka, SP Nr 4 Giżycko

2. kategoria szkół ponadpodstawowych

I miejsce: Kornelia Gan, II LO Giżycko

II miejsce ex aequo Przybyłek Jesica, ZSEiI Giżycko i Oliwia Branicka, II LO Giżycko

III miejsce: Piotr Bondaruk, ZSZ Technikum Nr 3 Giżycko

Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy wiele radości w rozwijaniu swoich pasji językowych.

Organizator Małgorzata Lasota

W poniedziałkowe popołudnie w Szkole Podstawowej nr 3 w Giżycku nauczyciele matematyki wzbogacali swój warsztat pracy o nowości z XXXII Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.

Stało się już tradycją, że osoby, które były na konferencji, dzielą się wiedzą z koleżankami i kolegami podczas spotkania pokonferencyjnego. W tym roku było to wyjątkowe spotkanie, bo pierwsze w ramach świeżo utworzonego Koła Mazurskiego SNM.

Wśród 30 uczestników było, aż 5 doradców metodycznych w zakresie matematyki (PODN Giżycko, PODN Kętrzyn, MODN Ełk). Każda osoba znalazła tu zapewne coś do wykorzystania w swojej pracy, ponieważ prezentowane były metody i materiały dla szkół podstawowych dla klas I-III oraz IV- VIII, dla szkół ponadpodstawowych oraz dla szkół specjalnych. Super sprawą jest to, że w takich spotkaniach biorą udział nie tylko nauczyciele matematyki, ale również coraz częściej nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej.

awans zawodowySzkolenie "Awans zawodowy nauczyciela - monitorowanie własnych działań, sprawozdanie, prezentacja dorobku" - prowadzący Jan Grzyb - ekspert MEN ds. awansu zawodowego.

Szkolenie odbędzie się 10 kwietnia 2024 r o godz.15:30
w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Giżycku
koszt szkolenia 60 zł
Serdecznie zapraszamy - ilość miejsc ograniczona.!:)
Link do zapisów: https://forms.gle/4Pqsh59M5GoCCmBE6

kontakt email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

fmp 1Nauczyciel metodyk podstaw przedsiębiorczości poleca pierwsze spotkanie z cyklu NARZĘDZIOWNIK, w ramach którego Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości chce podzielić się wiedzą o narzędziach i metodach wspierających nauczycieli i nauczycielki przedmiotów ekonomicznych w procesie realizacji z uczniami podstawy programowej Biznesu i zarządzania. Pomogą w tym eksperci zaprzyjaźnionego Project Management Institute Poland Chapter.

Temat: "Biznes w praktyce, czyli podejście projektowe do lekcji. Rozwiązujemy realne problemy lokalnego przedsiębiorcy"
Termin: 13 marca o godz. 16:00.
Prowadząca: dr inż. Joanna Rudawska z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, od 20 lat związana z zarządzaniem projektami. Obecnie zarządza portfelem projektów w firmie IT. Jest autorką publikacji z zakresu innowacji, transferu wiedzy i technologii, wykładowczynią akademicką i trenerką.
Link do rejestracji na spotkanie: LINK

zaproszenie opoleDoradcy metodyczni - Ewa Ładna oraz Marzena i Tomasz Wierzchowscy - serdecznie zapraszają nauczycieli matematyki na szkolenie "Matematyczne (O)pole, czyli nowinki z konferencji SNM"

11 MARCA 2024r. godz. 16:00 – 18:15

SP 3, ul. Wiejska 50, Giżycko sala 111

Zapisy pod linkiem: https://tiny.pl/dxbxq

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

"Granice mojego języka są granicami mojego świata." Ludwig Wittgenstein

polski20 lutego w auli I LO odbył się II Powiatowy Konkurs Języka Polskiego. W ten sposób uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Czym jest język? Jest zasobem wyrazów, zwrotów oraz form, które określane są przez reguły gramatyczne. Jest najważniejszą wartością każdego narodu i świadectwem jego istnienia. Jest częścią kultury, określa nasze postrzeganie świata. Co roku 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO. Upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wówczas pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego zwraca uwagę na światowe dziedzictwo językowe, podkreśla różnorodność językową i kulturową świata, a także przypomina o językach zagrożonych i ginących, które stanowią aż 43% wszystkich aktualnie używanych.
Ciekawostki o języku polskim
1. Na całym świecie po polsku mówi około 50 mln ludzi!
2. Język polski należy do grupy języków słowiańskich, jest jednym z trudniejszych języków na świecie.
3. Polski alfabet powstał na bazie alfabetu łacińskiego i składa się z 32 liter. 9 z nich nie znajdziemy jednak w żadnym innym alfabecie. Są to: ą, ć, ę, ł, ń ó, ś, ż, ź. . 4. Pierwsze znane pełne zdanie po polsku pochodzi z Księgi Henrykowskiej z 1270 r. i dotyczy opisu życia codziennego w ówczesnych czasach. Mąż mówi do żony: Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj (co współcześnie oznacza: Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj).
5. Za ojca literackiej polszczyzny uznaje się Mikołaja Reja, który jako pierwszy pisał wyłącznie w języku ojczystym. Jest autorem słynnej wypowiedzi: „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” .
W naszym konkursie wzięli udział przedstawiciele szkól ponadpodstawowych, którym serdecznie dziękuję za aktywność. A oto wyniki: I miejsce - Marta Kopko (II LO) ; II miejsce- Patrycja Panaś (I LO) ; III miejsce- Paweł Król (ILO). Na IV miejscu uplasowali się : Łukasz Banaszek ( ZSEiI), Nadia Narwojsz ( II LO), Nina Jankowska (ZSZ. Technikum nr 3), Marika Biblicka (I LO).
Gratuluję i zapraszam za rok. Iwona Rosa. Metodyk j. polskiego PODN.

Poniedziałkowe spotkanie nauczycieli matematyki ze szkół podstawowych, jak zwykle, przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Zgodnie z tematem zamiast obojętności były iskierki zainteresowania, a nauczyciele poznawali tajniki efektywnego matmy nauczania pod kierunkiem doradcy metodycznego p. Ewy Ładnej. Niesamowitą niespodziankę uczestnikom szkolenia zrobiła jedna z koleżanek, która przyjechała z pysznym ciastem, żeby pożegnać się, bo odchodzi na wcześniejszą emeryturę. To kolejny dowód na to, że nauczyciele matematyki są jedną wielką rodziną.

konsultacjePLATFORMA MICROSOFT365 I DZIENNIK LIBRUS

Nauczyciel metodyk przedsiębiorczości Marta Koplin zaprasza na konsultacje indywidualne/grupowe w zakresie korzystania z funkcjonalności aplikacji platformy edukacyjnej Microsoft365 i dziennika elektronicznego Librus.
Służę pomocą, mogę pokazać, potłumaczyć - innymi słowy proponuję korepetycje dla mniej zaawansowanych i rozwijanie umiejętności dla bardziej zaawansowanych.

Masz dość stania przy kserokopiarce?
Niektóre kartkówki mogą sprawdzić się same (z dat, słówek czy definicji).
Formularz może sam podliczyć punkty, przeanalizować je i zamienić na wykresy wykonania każdego pytania.

Poza tym mogę pokazać:
- umieszczanie notatek w OneNote,
- testy/ankiety w formularzach FORMS (jak przygotować, jak pobrać zestawienie)
- dodawanie/usuwanie uczniów z grupach przedmiotowych w TEAMS
- wpisywanie zdarzeń do kalendarza
- udostępnianie zasobów w czasie spotkania
- generowanie linku do indywidualnego spotkania z rodzicem

Możemy też się skupić na rozwiązaniu indywidualnych problemów

Miejsce konsultacji: I LO w Giżycku (ul.Traugutta 1), sala 101
Termin: 30.01-01.02 w godzinach 10:00-13:00
Link do rezerwacji terminu: https://forms.office.com/e/LudBbrsdNx

ree24Rok Edukacji Ekonomicznej to inicjatywa, która zaistniała dzięki zaangażowaniu 6 organizacji pozarządowych (w tym Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości) od lat podejmujących działania w obszarze edukacji ekonomicznej i finansowej.

REE jest symbolicznym wyrazem uznania dla wysiłków tysięcy osób i instytucji, które przez ostatnie 100 lat angażowały się w upowszechnianie wiedzy ekonomicznej. Jest także unikalną szansą na budowanie właściwych postaw wśród społeczeństwa i trwałą zmianę – w myśl hasła „Ekonomia – rozumieć, by świadomie decydować".

W inicjatywę Roku Edukacji Ekonomicznej licznie zaangażowały się autorytety świata ekonomii i wybitni praktycy różnych dziedzin gospodarki.

Jak w tę inicjatywę mogą zaangażować się szkoły?
Na stronie www.ree2024.pl każda szkoła może zgłosić własną inicjatywę, której celem będzie propagowanie wiedzy ekonomicznej. Inicjatywa, która pomyślnie przejdzie proces weryfikacji zostanie opublikowana na stronie REE. Organizatorzy (szkoły) zyskują prawo do wykorzystywania logotypu REE oraz otrzymują pakiet szablonów promocyjnych (infografiki, prezentacje, itp.)

KonflktNauczyciel doradca metodyczny podstaw przedsiębiorczości Marta Koplin poleca bezpłatne szkolenie online przygotowane przez Instytut Studiów Podyplomowych.

Temat: Konflikt w grupie rówieśniczej jako zasób i potencjał
Termin: 31.01.2024r. (środa) w godzinach: 19.00-20.30
Prowadzący: Maciej Wojdyna - nauczyciel języka polskiego w liceum i technikum, z wykształcenia także pedagog. Ukończył Instytut Tutoringu Szkolnego, Szkołę Trenerską oraz dwuletnie Studium Psychoterapii Zorientowanej na Proces. Pomysłodawca i współautor kursu dla nauczycieli "Matura krok po kroku" pod patronatem Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego, kierownik internetowego kursu "Wychowanie to podstawa" w Centrum Edukacji Obywatelskiej. Prowadzi szkolenia z zakresu umiejętności wychowawczych, psychoedukacji oraz metodyki nauczania. Propagator edukacji głębi.
Program szkolenia:
Definicja konfliktu
Inne spojrzenie na konflikt (jako możliwość do reintegracji grupy)
Stereotypy wobec konfliktu
Dobre praktyki, konkretne metody pracy.
Link do rejestracji:
https://event.webinarjam.com/register/2995/ry40kb9ng
Link do wydarzenia na Facebooku:
https://facebook.com/events/s/bezp%C5%82atne-szkolenie-konflikt-w/1196775874635879/

Uczestnicy mają możliwość otrzymania Certyfikatu w wersji elektronicznej.
Zamówienia należy dokonać za pomocą linku, który zostanie udostępniony podczas szkolenia. Koszt certyfikatu to 20,00 zł (dwadzieścia złotych).

Strona internetowa PORE w Giżycku używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.