UWAGA!!! Kształcenie specjalne! Zapraszam na pierwsze w tym roku spotkanie pedagogów szkolnych, specjalnych i współorganizujących proces kształcenia, które odbędzie się 02.10.2024r. o godz. 16 w PORE Giżycko ul. Smętka 5. Podczas spotkania zostanie przeprowadzona diagnoza potrzeb metodycznych i szkoleniowych pedagogów. W drugiej części spotkania odbędzie się szkolenie: „Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu”.
Katarzyna Łatacz Doradca metodyczny kształcenia specjalnego PODN Giżycko
Nauczyciele języka niemieckiego wszystkich etapów kształcenia! Szkolenie online w języku niemieckim 14.10.2024
Tytuł: Rozwijanie koncentracji i uważności na lekcjach języka niemieckiego
Obszar tematyczny: Język niemiecki
Organizator: Ośrodek Rozwoju Edukacji i Goethe Institut
Adresat: doradcy metodyczni, nauczyciele konsultanci, Czynni zawodowo nauczyciele języka niemieckiego II i III etapu edukacji oraz metodycy zajmujący się językiem niemieckim i pracujący w systemie edukacji.
Typ szkolenia: Szkolenie DELFORT
Opis: Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Goethe-Institut w Warszawie zapraszają na szkolenie online w języku niemieckim 14 października (poniedziałek), w godzinach od 16:00 do 19:00.
Uczestnicy szkolenia:
poznają różnorodne ćwiczenia rozwijające koncentrację i uważność
nauczą się, jak zastosować poznane aktywności na lekcji języka niemieckiego.
Harmonogram szkolenia i liczba godzin dydaktycznych
1. Koncentracja i uważność na lekcji – wymiana doświadczeń: 1 2. Przykłady ćwiczeń rozwijających koncentrację i uważnośćw czasie 5 pierwszych minut lekcji: 2 3. Aktywności wspierające dobrostan uczennic i uczniów: 1
Chcielibyśmy zaprezentować pakiet ćwiczeń przygotowanych w oparciu o zasady uważności (ang. mindfulnes). Szczególnie zależy nam na przedstawieniu aktywności na początek lekcji poprawiających koncentrację oraz obniżających poziom stresu i lęku a także wspierających efektywność i zaangażowanie uczniów i uczennic w proces uczenia się.
Ćwiczenia można wykorzystać we wszystkich klasach II i III etapu edukacyjnego. Włączenie ich do repertuaru lekcyjnego umożliwia nie tylko rozwijanie sprawności rozumienia ze słuchu czy kompetencji leksykalnej, ale także wzmacnia uważność i samoświadomość uczennic i uczniów.
Miejsce: online
Kontakt: Lider regionalny: Jolanta Bilska-Sulima, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; Kierownik szkolenia: Anna Susek, tel.: (22) 345 37 75, wew.: 460, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W ramach współpracy Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Giżycku z wydziałem filologii angielskiej na UWM w Olsztynie powstał wywiad z nauczycielami języka angielskiego. Refleksje spisała doradca metodyczny z języka angielskiego Edyta Organek. Warto przeczytać przed zakończeniem roku szkolnego 2023/2024 - polecamy.
Impresje (prawie) na koniec roku 2023/24
Edyta Organek [EO]: Rok szkolny powoli się kończy i pomyślałam, że warto byłoby porozmawiać o tym, co się wydarzyło i spróbować to podsumować. Dajecie jeszcze radę?
Marta Szewczak [MS]: Ja tak, ale widać, że uczniowie są już zmęczeni. Od pewnego czasu gonią z różnymi zaliczeniami, poprawami, i czasem wydaje się, że przychodzą do szkoły tylko na kolejny test czy sprawdzian. Zresztą sami często mówią o tym, ile mają w tygodniu testów, a ile kartkówek, kto musi poprawić ocenę, itp.
Doradca metodyczny w zakresie matematyki p. Ewa Ładna zaprasza na szkolenie "Co po nowemu, a co po staremu, czyli jakie zmiany wymusza nowa podstawa programowa" 10 czerwca 2024r. 16:00-17:30 SP 3 Giżycko, ul. Wiejska 50, sala 111
Serdecznie zapraszam na szkolenie wszystkich zainteresowanych wychowawców, nauczycieli, pedagogów, psychologów i innych specjalistów. Temat szkolenia: Zasady tworzenia narzędzi do diagnozy funkcjonalnej ucznia. Termin:25.04.2024r. godz. 16:00 Miejsce: PORE Giżycko (sala biblioteki). Prowadzący: Katarzyna Łatacz doradca metodyczny kształcenia specjalnego
Konkurs języka niemieckiego DEUTSCH IST IN Wzorem ubiegłego roku, w dniu 10 kwietnia 2024 w Zespole Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Giżycku, przeprowadzony został II Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego DEUTSCH IST IN w kategorii szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Organizatorem przedsięwzięcia oraz fundatorem nagród dla laureatów konkursu jest Powiatowy Ośrodek Rozwoju Edukacji w Giżycku/Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli. Cele konkursu to przede wszystkim kształtowanie umiejętności lingwistycznych i komunikacyjnych, promowanie pracy szkół i nauczycieli oraz umożliwienie uczniom pokazania swoich mocnych stron. W zmaganiach wzięło udział 21 uczennic i uczniów z giżyckich szkół. Ich zadaniem było rozwiązanie testu leksykalno – gramatycznego zawierającego w zależności od typu szkoły 75 lub 100 pytań. Wiedza uczniów nagrodzonych, szczególnie szkół ponadpodstawowych, okazała się bardzo wyrównana. Laureaci zdobyli następujące ilości punktów: 99/100 - 1. miejsce, 98/100 - 2. miejsce i 88/100 – 3. miejsce. Zwycięzcy konkursu: 1. kategoria szkół podstawowych
I miejsce: Piotr Jabłoński, SP Wilkasy
II miejsce: Gracjan Kramarz, SP Nr 7 Giżycko
III miejsce ex aequo Aleksandra Harasimowicz, SP Nr 2 Giżycko i Wiktor Kopka, SP Nr 4 Giżycko
2. kategoria szkół ponadpodstawowych
I miejsce: Kornelia Gan, II LO Giżycko
II miejsce ex aequo Przybyłek Jesica, ZSEiI Giżycko i Oliwia Branicka, II LO Giżycko
III miejsce: Piotr Bondaruk, ZSZ Technikum Nr 3 Giżycko
Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy wiele radości w rozwijaniu swoich pasji językowych.
Doradca metodyczny w zakresie matematyki p. Ewa Ładna zaprasza na szkolenie "Różne metody rozwiązywania zadań nie tylko egzaminacyjnych" 15 kwietnia 2024r. 16:00-17:30 SP 3 Giżycko, ul. Wiejska 50, sala 111
Nauczyciel doradca metodyczny podstaw przedsiębiorczości Marta Koplin poleca cykl lekcji online przygotowanych przez Fundację GPW oraz Warszawski Instytut Bankowości w ramach VIII Kongresu Edukacji Finansowej i Przedsiębiorczości. Więcej informacji https://kef.edu.pl/inneaktywnosci/
W poniedziałkowe popołudnie w Szkole Podstawowej nr 3 w Giżycku nauczyciele matematyki wzbogacali swój warsztat pracy o nowości z XXXII Krajowej Konferencji Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki.
Stało się już tradycją, że osoby, które były na konferencji, dzielą się wiedzą z koleżankami i kolegami podczas spotkania pokonferencyjnego. W tym roku było to wyjątkowe spotkanie, bo pierwsze w ramach świeżo utworzonego Koła Mazurskiego SNM.
Wśród 30 uczestników było, aż 5 doradców metodycznych w zakresie matematyki (PODN Giżycko, PODN Kętrzyn, MODN Ełk). Każda osoba znalazła tu zapewne coś do wykorzystania w swojej pracy, ponieważ prezentowane były metody i materiały dla szkół podstawowych dla klas I-III oraz IV- VIII, dla szkół ponadpodstawowych oraz dla szkół specjalnych. Super sprawą jest to, że w takich spotkaniach biorą udział nie tylko nauczyciele matematyki, ale również coraz częściej nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej.
Szkolenie "Awans zawodowy nauczyciela - monitorowanie własnych działań, sprawozdanie, prezentacja dorobku" - prowadzący Jan Grzyb - ekspert MEN ds. awansu zawodowego.
Szkolenie odbędzie się 10 kwietnia 2024 r o godz.15:30 w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Giżycku koszt szkolenia 60 zł Serdecznie zapraszamy - ilość miejsc ograniczona.!:) Link do zapisów: https://forms.gle/4Pqsh59M5GoCCmBE6
kontakt email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nauczyciel metodyk podstaw przedsiębiorczości poleca pierwsze spotkanie z cyklu NARZĘDZIOWNIK, w ramach którego Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości chce podzielić się wiedzą o narzędziach i metodach wspierających nauczycieli i nauczycielki przedmiotów ekonomicznych w procesie realizacji z uczniami podstawy programowej Biznesu i zarządzania. Pomogą w tym eksperci zaprzyjaźnionego Project Management Institute Poland Chapter.
Temat: "Biznes w praktyce, czyli podejście projektowe do lekcji. Rozwiązujemy realne problemy lokalnego przedsiębiorcy" Termin: 13 marca o godz. 16:00. Prowadząca: dr inż. Joanna Rudawska z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, od 20 lat związana z zarządzaniem projektami. Obecnie zarządza portfelem projektów w firmie IT. Jest autorką publikacji z zakresu innowacji, transferu wiedzy i technologii, wykładowczynią akademicką i trenerką. Link do rejestracji na spotkanie: LINK
Doradcy metodyczni - Ewa Ładna oraz Marzena i Tomasz Wierzchowscy - serdecznie zapraszają nauczycieli matematyki na szkolenie "Matematyczne (O)pole, czyli nowinki z konferencji SNM"
"Granice mojego języka są granicami mojego świata." Ludwig Wittgenstein
20 lutego w auli I LO odbył się II Powiatowy Konkurs Języka Polskiego. W ten sposób uczciliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Czym jest język? Jest zasobem wyrazów, zwrotów oraz form, które określane są przez reguły gramatyczne. Jest najważniejszą wartością każdego narodu i świadectwem jego istnienia. Jest częścią kultury, określa nasze postrzeganie świata. Co roku 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO. Upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wówczas pięciu studentów, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego zwraca uwagę na światowe dziedzictwo językowe, podkreśla różnorodność językową i kulturową świata, a także przypomina o językach zagrożonych i ginących, które stanowią aż 43% wszystkich aktualnie używanych. Ciekawostki o języku polskim 1. Na całym świecie po polsku mówi około 50 mln ludzi! 2. Język polski należy do grupy języków słowiańskich, jest jednym z trudniejszych języków na świecie. 3. Polski alfabet powstał na bazie alfabetu łacińskiego i składa się z 32 liter. 9 z nich nie znajdziemy jednak w żadnym innym alfabecie. Są to: ą, ć, ę, ł, ń ó, ś, ż, ź. . 4. Pierwsze znane pełne zdanie po polsku pochodzi z Księgi Henrykowskiej z 1270 r. i dotyczy opisu życia codziennego w ówczesnych czasach. Mąż mówi do żony: Daj, ać ja pobruszę, a ty poczywaj (co współcześnie oznacza: Daj, niech ja pomielę, a ty odpoczywaj). 5. Za ojca literackiej polszczyzny uznaje się Mikołaja Reja, który jako pierwszy pisał wyłącznie w języku ojczystym. Jest autorem słynnej wypowiedzi: „Niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają” . W naszym konkursie wzięli udział przedstawiciele szkól ponadpodstawowych, którym serdecznie dziękuję za aktywność. A oto wyniki: I miejsce - Marta Kopko (II LO) ; II miejsce- Patrycja Panaś (I LO) ; III miejsce- Paweł Król (ILO). Na IV miejscu uplasowali się : Łukasz Banaszek ( ZSEiI), Nadia Narwojsz ( II LO), Nina Jankowska (ZSZ. Technikum nr 3), Marika Biblicka (I LO). Gratuluję i zapraszam za rok. Iwona Rosa. Metodyk j. polskiego PODN.
Poniedziałkowe spotkanie nauczycieli matematyki ze szkół podstawowych, jak zwykle, przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Zgodnie z tematem zamiast obojętności były iskierki zainteresowania, a nauczyciele poznawali tajniki efektywnego matmy nauczania pod kierunkiem doradcy metodycznego p. Ewy Ładnej. Niesamowitą niespodziankę uczestnikom szkolenia zrobiła jedna z koleżanek, która przyjechała z pysznym ciastem, żeby pożegnać się, bo odchodzi na wcześniejszą emeryturę. To kolejny dowód na to, że nauczyciele matematyki są jedną wielką rodziną.