Noc Bibliotek 2017

3 czerwca  odbyła się NOC BIBLIOTEK. Hasło III już wydania ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek brzmiało  „Czytanie porusza”.

PBP w Giżycku przygotowała na popołudnie i wieczór program dla wszystkich grup wiekowych. O godzinie 16.00 dzieci wspólnie  z rodzicami „zajęli” miejsca w pociągu, który wyruszył do krainy Latających Książek. Podczas jazdy podróżnicy  spotkali  Lusię i Antka - bohaterów  książeczki „O dzieciach, które kochają książki”. Czytanie wrażeniowe uniosło wędrowców do krainy fantazji pełnej latających książek Pana Morrisa Lessmore, w której  okazało się, że książki mają moc zmieniania ludzkiego życia, czynienia go lepszym. W trakcie rozmów o książkach pojawił się Duch Gustaw i podrzucił list o ukrytym w bibliotece skarbie.  Dzieci, którym dzielnie asystowali rodzice, pokonały wszelkie trudności. Przy okazji dowiedziały się do czego Hanka potrzebowała niebieskiego pudełka. W „Księdze zaklęć” odnalazły hasło prowadzące do największej książki w bibliotece, a w niej informację o teatrzyku kamishibai. Magiczną skrzyneczkę butai znaleziono bardzo szybko i rozpoczęła się  kolejną opowieść „Trzeba będzie”. Teatrzyk zainspirował maluchów do odpowiedzi na pytanie : Co trzeba zrobić, żeby uczynić świat lepszym? Pomysłom  nie było końca. Okazało się, że dzieci, czasami lepiej od dorosłych wiedzą co trzeba robić, żeby wszystkim na świecie żyło się lepiej.  W kolejnej fazie podróży dzieci wcieliły się w role autorów piszących książki. Powstały nowe, kolorowe książeczki, z których mali twórcy byli bardzo dumni.  W nagrodę za aktywne uczestnictwo w zajęciach, wszyscy  otrzymali słodki poczęstunek i pamiątkowe zakładki z logo Nocy Bibliotek.

O godzinie 18.00 rozpoczął się biblioteczny escape room. Z zamkniętych pomieszczeń biblioteki próbowała wydostać się młodzież. Podczas gry poruszano się po czytelni, wypożyczalni i magazynach biblioteki. Bazę zorganizowano w Akademii Malucha, gdzie była ukryta większość zagadek i wskazówek. Uczestnicy mogli wykorzystać 3 koła ratunkowe, czyli podpowiedzi bibliotekarza. Otrzymanie podpowiedzi wiązało się z wykonaniem dodatkowego zadania. Zagadki odnosiły się nie tylko do tytułów i treści książek, ale również opierały się na znajomości funkcjonowania biblioteki, pomysłowości, sprycie i spostrzegawczości. Bawiąca się młodzież wykorzystała tylko jedno koło ratunkowe. Oprócz tego przekonała się, że escape room, to gra drużynowa, gdzie wyjście zależy od współpracy i integracji grupy.  Ponieważ wśród uczestników byli harcerze, gra przebiegała sprawnie i 15 minut przed czasem udało odnaleźć się klucz do wyjścia. Nikt jednak nie opuścił biblioteki. Jeszcze niemal przez godzinę w pomieszczeniach biblioteki rozbrzmiewały harcerskie pląsy i zabawy. Magiczną atmosfera udzieliła się wszystkim. Blok zajęć dla dorosłych rozpoczął się niezwykłym  flirtem z Leśmianem. Początkowo nieśmiało, z lekką rezerwą i ostrożnością posługiwano się cytatami poety. Zebrane w karty sentencje rozgrzały uczestników flirtu, prowokując przezabawne sytuacje, których finał oznajmił sygnał do rozpoczęcia spektaklu plenerowego „Kochaj mnie”, w obsadzie aktorów teatru IOTA. Teren przed wejściem do biblioteki zamienił się w uroczą scenę, godną sprytnie dobranych i zaaranżowanych tekstów Leśmiana. Sam reżyser, Zbigniew Waszkielewicz zadbał o najdrobniejszy szczegół , by dostarczyć zgromadzonym widzom niezapomnianych wzruszeń.


 

Strona internetowa PORE w Giżycku używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.