Aktualności

Warsztaty profilaktyczne

W Szkole Podstawowej w Perłach odbył się cykl warsztatów profilaktycznych skierowanych do uczniów wszystkich etapów edukacyjnych – od klasy „0” do klasy VIII. Zajęcia zostały przeprowadzone w formie dostosowanej do wieku uczestników i obejmowały ważne obszary rozwoju emocjonalnego, społecznego oraz osobistego dzieci i młodzieży.

Najmłodsi uczniowie uczyli się bezpiecznego korzystania z urządzeń ekranowych, rozpoznawania emocji oraz rozwiązywania konfliktów poprzez rozmowę i wspólną zabawę. W klasach I–III skupiono się na uważności, wyciszeniu, empatii i budowaniu zdrowych relacji rówieśniczych. Dzieci poznawały proste techniki relaksacyjne, ćwiczyły asertywność oraz współpracę w grupie.

Uczniowie klas IV–VI pracowali nad wzmacnianiem poczucia własnej wartości, akceptacją różnic oraz rozumieniem mechanizmów konfliktów i uprzedzeń. Zajęcia sprzyjały rozwijaniu empatii, odkrywaniu własnych talentów oraz umiejętności naprawiania relacji.

Starsza młodzież z klas VII i VIII uczestniczyła w warsztatach poświęconych szacunkowi, odpowiedzialności za własne decyzje, granicom w relacjach oraz budowaniu motywacji wewnętrznej. Uczniowie mieli okazję do refleksji nad swoimi wyborami, konsekwencjami działań oraz planowaniem przyszłości i wyznaczaniem celów.

Warsztaty miały charakter aktywny i angażujący – wykorzystywano elementy dramy, biblioterapii, dyskusji, pracy twórczej oraz ćwiczeń ruchowych. Zajęcia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów i stworzyły bezpieczną przestrzeń do rozmowy, refleksji oraz wzmacniania kompetencji społeczno-emocjonalnych.

Teatr w bibliotece

18 listopada w bibliotece zrobiło się… trochę strasznie, ale przede wszystkim bardzo wesoło!

Grupa Żabek wzięła udział w niezwykłych zajęciach, podczas których odkrywała tajemnice teatru cieni z wykorzystaniem grafoskopu. Inspiracją do rozmowy o strachu była książka o duszku Gustawie oraz zabawne wiersze. Szybko okazało się jednak, że gdy do strachu doda się odrobinę światła, szczyptę wyobraźni i dużo śmiechu – nawet najbardziej „straszne” cienie zamieniają się w świetną zabawę! Dzieci tworzyły własne postacie, obserwowały, jak ich cienie ożywają na ekranie i przekonały się, że strach można oswoić… a czasem nawet się z niego pośmiać.

Tego dnia także Biedronki przeniosły się do zaczarowanego świata teatru. Dzięki warsztatom przygotowanym przez panią Hanię przedszkolaki mogły poczuć się jak prawdziwi aktorzy – była scena, światło, cienie i mnóstwo dziecięcej kreatywności.

Okazało się, że w bibliotece można nie tylko czytać książki, ale też przeżywać prawdziwe teatralne przygody!

Niewinny pstryk

16 października oraz 13 listopada w Bibliotece Pedagogicznej odbyły się zajęcia poświęcone problemowi cyberprzemocy. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas V–VIII z MOS.

Podczas zajęć uczestnicy wysłuchali opowiadania *„Pstryk”* autorstwa Pawła Beręsewiczcza, które stało się punktem wyjścia do rozmowy o zjawisku hejtu w Internecie. Uczniowie wspólnie zastanawiali się, dlaczego hejt w środowisku rówieśniczym wciąż jest obecny, kim jest hejter oraz jakie mogą być motywacje osób, które ranią innych w sieci.

W trakcie dyskusji poruszono również temat konsekwencji cyberprzemocy. Uczniowie rozmawiali o tym, jakie skutki może mieć przemoc w Internecie oraz w jaki sposób można reagować, gdy ktoś staje się jej ofiarą. Spotkanie było także okazją do refleksji nad empatią i odpowiedzialnością za słowa publikowane w przestrzeni internetowej.

Uczestnicy zajęć wykazali się dużą dojrzałością w rozmowie o trudnym, ale bardzo ważnym problemie. Podkreślali, że potrafią rozpoznawać przejawy cyberprzemocy oraz wiedzą, jak mogą się przed nią bronić i gdzie szukać pomocy.

Spotkanie utwierdziło wszystkich w przekonaniu, że warto reagować, gdy obok nas dzieje się krzywda.

VI Niepodległościowe Dyktando Ortograficzne „O Złote Pióro Starosty Powiatu Giżyckiego”.

W czwartek, 13 listopada 2025 r., w Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Giżycku odbyło się VI Niepodległościowe Dyktando Ortograficzne „O Złote Pióro Starosty Powiatu Giżyckiego”.

Tegoroczne dyktando nosiło tytuł „Giżycko – gród nad Niegocinem”. Tekst naszpikowany był językowymi i historycznymi pułapkami, pełen nazw własnych, geograficznych odniesień do Mazur oraz rzadziej używanych słów. Wymagał nie tylko doskonałej znajomości zasad ortografii i interpunkcji, ale też skupienia, uwagi i wiedzy o historii regionu.

Wyniki dyktanda:

I miejsce – Kacper Cierniak (II Liceum Ogólnokształcące w Giżycku)

II miejsce – Krzysztof Brzosek (Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Giżycku)

III miejsce – Oliwia Pawłowska (Zespół Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu w Giżycku)

Zwycięzca otrzymał statuetkę, złote pióro oraz bon upominkowy, laureaci II i III miejsca bony upominkowe, a wszyscy uczestnicy – książki i dyplomy.

Nagrody wręczyli:

Mirosław Dariusz Drzażdżewski – Starosta Powiatu Giżyckiego oraz

Małgorzata Czopińska – dyrektor Powiatowy Zespół Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych w Giżycku.

Wydarzenie uświetniły kreatywne zajęcia prowadzone przez Hannę Zawalich, a prace uczestników oceniała komisja pod przewodnictwem Ryszarda Należytego.

W tegorocznym dyktandzie udział wzięli uczniowie giżyckich szkół ponadpodstawowych:

Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!

Bez względu na liczbę popełnionych błędów każdy z Was zasługuje na uznanie za odwagę i chęć doskonalenia języka ojczystego. Najważniejsze w takich konkursach jest to, że uczymy się uważności, szacunku do słowa i piękna polszczyzny.

Dziękujemy również nauczycielom:

Justynie Chojnowskiej-Burblis – za wykonanie zdjęć,

Marcinowi Pietrukańcowi – za udział w komisji konkursowej.

Do zobaczenia w kolejnej edycji konkursu ortograficznego!

Polityka cookies

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.